“מהדורת ונציה” של הספר “אור החיים”, הינה המהדורה ההיסטורית הראשונה שבה נדפס הספר “אור החיים” האגדי. מהדורה זו נדפסה בעיר ליבורנו שבאיטליה, והיא נקראת “מהדורת ונציה” על שם בית הדפוס שבה נדפסה.

“מהדורת ונציה” המקורית, יצאה לאור בשנת 1742, היה זה בזמן שמחבר הספר – רבי חיים בן עטר זצ”ל – היה בדרכו לארץ ישראל, כשנתיים לפני פטירתו.

“מהדורת ונציה” האגדית, נחשבת למסמך המקורי והמדויק ביותר הקיים כיום של הספר “אור החיים”, בגלל העובדה הפשוטה שמהדורה זו יצאה לאור עוד בחיי המחבר – רבי חיים בן עטר זצ”ל – והוא ותלמידיו עשו את ההגהה הראשונית מיד לאחר ההדפסה (לדוגמה: בניסיונות הדפים הראשונים, נדפס הספר בשם “אורחות חיים”, ומיד אחר כך שינו את שמו והוא נדפס – מאז ועד היום – בשמו הידוע: “אור החיים”). העובדה שרבי חיים בן עטר זצ”ל ותלמידיו עשו את ההגהה באופן אישי, מייקרת מאוד את המהדורה הזו ו”מחשיבה” אותה יותר מכל עשרות המהדורות המאוחרות.

“מהדורת ונציה” המקורית נעשתה ע”י אומני הדפוס הטובים ביותר שהיו אז בליבורנו (“ממלכת הדפוס” העולמית של אותם ימים) ונחשבה ל”פריצת דרך” בשיטות העימוד הגרפי והדפוס הידני שהיו נהוגים באיטליה באותם ימים. העימוד והעיצוב הגרפי ה”גאוניים” מאפשרים ללומד לקרוא במבט אחד את הטקסטים ביתר בהירות, להתמצא בדף בקלות ולהבין את הרעיונות העמוקים, דברי החכמה וסודות הקבלה הכתובים בספר – ביתר בהירות.

כיום נותרו עותקים בודדים של מהדורה אגדית והיסטורית זו, ויש הטוענים שעותק אחד של המהדורה הזו נמצא גם במרתפי הספרייה של הוותיקן ברומא.